• (715) 852-5200

quarter 1 sports

Qt 1 Sports
August 28-October 22, 2018

Some sports (volleyball/basketball) require early/late practices due to numbers of athletes and our facilities.  These practices will run from: 3:00-4:30 pm  (early 7th Grade) 4:30-6:00 pm (late 8th Grade)

Cross Country
Ruth Bowe
Lana Leonard
Stephanie Rowe

Diving
Dylan Dlumac-Berberich

Flag Football
Manuel Castaneda
Mason Hille
Chris Janssen
Will Jilek
Stephen Tomczak

Tackle Football
Aaron Brayton
Gage Stabenow
Greg Reinke-Equipment Manager

Boys Soccer
Brandon Fanning
Travis Shipman
Greg Reinke-Equipment Manager

Girls Tennis
Randy Belonga
Jeremy Nicolet

Volleyball
Kristine Choate (7)
Yvonne Novak (7)
Joyce Plummer (7)
Rebecca Schwanz (7)
Johna Stern (7)
Jill Preston (8)
Kimberly Rice (8)

Staff members who are coaches can be contacted by either e-mail or telephone. During the school day, 7:30 AM - 2:55 PM, all directly dialed calls are routed to voicemail to keep classroom interruptions to a minimum.  If you call South's main phone number, 852-5200, press zero for the operator then request to be connected directly to the teacher's classroom. If the teacher has either team meeting time or Preparation time, our office staff can connect you to the teacher's classroom at that time.

2018-2019 Quarter 1 Sports

Cross Country

All meets start at 4:15 with the girls running first; boys will follow beginning around 4:30-:45 pm
Date Location
9/17/18 South Middle School
9/20/18 Chippewa Falls Middle School
10/4/18 Altoona High School
10/8/18 DeLong Middle School
10/15/18 Northstar Middle School
10/22/18 Menomonie High School
 

Diving

All events begin at 4:00 pm
Date Location
9/18/18 South Middle School
9/25/18 Northstar Middle School
10/1/18 South Middle School
10/9/18 South Middle School
10/16/18 Northstar Middle School


Flag Football - Grade 7

S1-Janssen
S2-Hille
S3-Tomczak
S4-Jilek/Castaneda
Date Team Location Time
9/20/18 S1, S2, S3, S4 South 4:00 pm
9/27/18 S1, S2, S3
S4
Northstar 4:00 pm
5:00 pm
10/1/18 S1, S2, S3, S4 DeLong 4:00 pm
10/8/18 S1, S2, S4
S3
Northstar 4:00 pm
5:00 pm
10/11/18 S1, S2, S3, S4 South 4:00 pm
10/18/18 S2, S3, S4
S1
Northstar 4:00 pm
5:00 pm
10/22/18 S1, S2, S3, S4 South 4:00 pm
 

Tackle Football - grade 8

S1-Brayton
S2-Trampush
Date Team Location Time
9/18/18 S1vsS2 South 3:30 pm
9/25/18 S1
S2
SMS Lower Field
SMS Upper Field
4:00 pm
10/2/18 S1
S2
DeLong
Northstar
4:00
10/9/18 S1
S2
Northstar
SMS Lower Field
4:00 pm
4:00 pm
10/16/18 S1
S2
SMS Lower Field
DeLong
4:00 pm
4:00 pm
Eau Claire Middle School Bowl
10/22/18 S2
S1
Carson Park
Carson Park
4:00 pm
5:00 pm
 

Boys Soccer

S2-Fanning
S2-Shipman
Date Team Location Time
9/20/18 S1
S2
SMS Lower Field
SMS Upper Field
4:00 pm
4:00 pm
9/25/18 S1 Northstar 4:00 pm
9/27/18 S1
S2
SMS Upper Field
SMS Lower Field
4:00 pm
4:00 pm
10/1/18 S2 Northstar 4:00 pm
10/4/18 S1
S2
Menomonie 4:00 pm
10/8/18 S1
S2
SMS Lower Field
SMS Upper Field
4:00 pm
4:00 pm
10/11/18 S1
S2
Chippewa Falls 4:15 pm
5:15 pm
10/16/18 S1
S2
DeLong 4:00 pm
10/22/18 S1
S2
Menomonie 4:00 pm

Girls Tennis

All events begin at 3:45 pm
S1-Belonga
S2-Nicolet
Date Team Location
9/20/18 S1
S2
DeLong
South
9/25/18 S1
S2
Northstar
South
9/27/18 S1
S2
South
Regis
10/1/18 S1 Regis
10/4/18 S1 vs S2 South
10/8/18 S1
S2
South
DeLong
10/11/18 S1
S2
South
Altoona
10/15/18 S1 Altoona
10/16/18 S1
S2
South
DeLong
10/18/18 S2 South
10/22/18 S1
S2
Northstar
South
 

Volleyball - Grade 7

*Note: Early games start times are listed; Late games are approximate time and will start after the completion of the Early game.
S1-Plummer
S2-Stern
S3-Novak
S4-Choate
S5-Schwanz
Date Team Location Time
9/24/18 S1
S2
S3
S4
S5
Menomonie
Menomonie
Menomonie
Menomonie
has practice
5:00 pm
4:00 pm
5:00 pm
4:00 pm
 
9/25/18 S5
S1-4
DeLong
have practice
4:00 pm
 
9/27/18 S1
S2
S3, 4, 5
South
South
have practice
5:00 pm
4:00 pm
 
10/2/18 S2
S3
S4
S5
S1
Northstar
Northstar
Northstar
Northstar
has practice
4:00 pm
5:00 pm
4:00 pm
5:00 pm
 
10/4/18 S1
S3
S4
S5
S2
Chippewa
Chippewa
Chippewa
Chippewa
has practice
4:15 pm
4:15 pm
5:15 pm
4:15 pm
 
10/9/18 S1
S2
S3
S4
S5
South
South
South
South
South
4:00 pm
5:00 pm
4:00 pm
5:00 pm
4:00 pm
10/11/18 S3
S4
S1, S2, S5
Altoona
Altoona
have practice
4:15 pm
5:15 pm
 
10/16/18 S2
S3
S4
S5
S1
South
South
South
South
bye
4:00 pm
5:00 pm
4:00 pm
4:00 pm
 
10/18/18 S1
S2
S4
S5
S3
South
South
South
South
bye
4:00 pm
5:00 pm
4:00 pm
4:00 pm
 
10/22/18 S1
S2
S3
S5
S4
DeLong
DeLong
DeLong
DeLong
has practice
4:00 pm
5:00 pm
4:00 pm
5:00 pm
 
 

Volleyball - Grade 8

*Note: Early games start times are listed; Late games are approximate time and will start after the completion of the Early game.
S1-Rice  
S2-Preston
S3-Bauer
Date Team Location Time
9/24/18 S1
S2
S3
South
South
South
4:00/Late
4:00 pm
4:00 pm
9/27/18 S1
S2
S3
Altoona
Altoona
Altoon
5:00 pm
4:15 pm
4:15 pm
10/2/18 S1, S2, S3 South 4:00 pm
10/4/18 S1
S2
S3
South
South
South
4:00 pm
4:00/Late
4:00 pm
10/9/18 S1
S2
S3
Menomonie
Menomonie
Menomonie
5:00 pm
4:00 pm
4:00/Late
10/11/18 S1
S2
S3
South
South
South
4:00 pm
5:00 pm
4:00 pm
10/16/18 S1
S2
S3
Chippewa
Chippewa
Chippewa
4:15 pm
4:15 pm
4:15/Late
10/18/8 S1
S2
S3
Northstar
Northstar
Northstar
4:00 pm
4:00 pm
5:00 pm
10/22/18 S1, S2, S3 South 4:00 pm